09/01/2020

W społeczeństwie na temat oszczędzania istnieje wiele mitów. Są wśród nich takie, które wiele nas odbiera jako prawdę, a które przeszkadzają nam w oszczędzaniu niezbędnej kwoty. Dzisiaj opowiemy o siedmiu najczęściej spotykanych kłamstwach, które przeszkadzają Ci zwiększać swoje oszczędności.

 

Kłamstwo 1. Oszczędzać wartość tylko w tym przypadku, jeśli wystarcza Ci na to pieniędzy

Jest to jeden z największych błędów, które można w ogóle popełnić, jeśli chodzi o oszczędzanie. Nie powinniśmy odkładać zbyt wysokich kwot, chodzi nawet nie o stałą sumę - wystarczy wyznaczyć mały (nawet 2%-3%) odsetek od uzyskiwanych pieniędzy, który jesteśmy gotowi odłożyć na przyszłość.

 

Kłamstwo 2. Jeśli będę oszczędzać, nie będę mógł żyć normalnie

Zastanów się nad tym co by się stało jeśli by twoja pensję obniżyła się o 10%. Jest to bardzo wiarygodne gdyż żadne państwo nie jest ubezpieczone od kryzysów ekonomicznych. Po co będziesz czekać na nieszczęśliwy przypadek, gdy te 10% możesz oszczędzać już teraz.

 

Kłamstwo 3. Aby oszczędzać, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę

W tym jest pewna racja ale tak naprawdę nie jest to prawda na 100%. Aby oszczędzać nie potrzebujesz wykorzystania zaawansowanych instrumentów finansowych, a o wszystkim co będzie Ci przydatne do zaoszczędzenia dość wysokiej kwoty, możesz przeczytać w Internecie.

 

Kłamstwo 4. Dla oszczędzania potrzebna jest dyscyplina

Tak naprawdę dyscyplina jest potrzebna Każdemu z nas i w każdej chwili. Ale niestety nie każdy z nas jej posiada. Na szczęście mamy wsparcie komputerowe, więc możemy na przykład ustawić automatyczny przelew wyznaczonej kwoty (stałej lub odsetków) na swoje konto oszczędnościowe. Z kwasem z pewnością nauczysz się korzystać z innych instrumentów finansowych.

 

Kłamstwo 5. Oszczędzając będę musiał kupować produkty i usługi o gorszej jakości

Wcale nie! Czasem nawet bardzo drogie produkty mają niską jakość, natomiast tanie produkty regionalne wyróżniają się wspaniałym składem nie mogą być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Dodatkowo możesz korzystać z ofert kształtu last minute - nie są najgorsze, a czasem możesz spotkać nawet prawdziwe perełki!

 

Kłamstwo 6. Oszczędzanie = brak przyjemności

Witam ponownie błąd. Oszczędzając możesz mieć nawet dość wysoki standard życia. Warto tylko wcześnie planować swoje wydatki i nie zapominać przez na rzecz pewną kwotę na przyszłość.

 

Kłamstwo 7. Dlaczego to robić, jak tego nikt nie robi?

 Owszem, możesz żyć jak twoje przyjaciele, ale dlaczego nie stać im przykładem. Niestety w czasach obecnych edukacja finansowa w rodzinach, szkołach i nawet na uczelniach wyższych znajduje się na znikomym poziomie. Polecamy więc zacząć od oszczędzania, a następnie zastanowić się nad możliwościami uzyskania dochodu pasywnego które pozwoli ci być osobą niezależną finansową. Na pewno nauczysz tego i swoich przyjaciół.

 

Jak widzisz oszczędzać jest naprawdę prosto, szczególnie gdy nie zwracać uwagi na mity istniejące w społeczeństwie. Oczywiście są też inne, o których nie wspominaliśmy w naszym artykule. Zastanów się nad nimi, a następnie usuń ze swojego życia.