14/10/2019

OSZCZĘDZANIE - NOWY POLSKI TREND

 

Oszczędzanie staje się popularnym trendem wśród Polaków. Jak pokazują statystyki Open Finance, co najmniej małe oszczędności posiada około 70% obywateli kraju, którzy ponadto starają się skutecznie zarządzać swoimi finansami.

 

Nawyki oszczędzania wśród Polaków

Oszczędności mogą stać się prawdziwym kołem ratunkowym w przypadkach, kiedy osoba spotyka się z potrzebą dokonania niespodziewanych wydatków. W znacznym stopniu na fakt, że Polacy zaczęli oszczędzać więcej oddziałuje wzrost zarobków oraz zasiłków uzyskiwanych od rządu. Warto też zaznaczyć, że 70% oszczędzających obywateli to liczba odpowiednia ogólnoeuropejskim tendencjom.

Warto jednak zaznaczyć, że zwiększenie liczby oszczędzających osób nie oznacza jednocześnie wzrastania jakości oszczędności. Według danych NBW około 50% obywateli Polski miało w 2016 roku do dyspozycji 15 000 zł, oszczędności drugiej połowy były znacznie mniejsze, co jest o wiele gorszym wynikiem, niż na przykład w niemieckich statystykach, gdzie oszczędności przeciętnego obywatela wynoszą 72 000 zł lub w Luksemburgu, którego mieszkańcy posiadają średnio 140 000 zł oszczędności.

Niewysoka kwota oszczędności wynika najczęściej z tego, że Polacy oszczędzają tylko część własnej pensji (w 2017 roku - tylko 5% od wynagrodzenia netto). W Czechach, Estonii oraz Słowenii odkładano średnio 10% pensji miesięcznej. Jeszcze więcej (17-20%) odkładają obywatele Luksemburgu, Szwecji i Niemiec.

 

Wzrastanie zobowiązań kredytowych

Zaczynając od 2017 roku Polacy coraz częściej sięgają po kredyty, a szczególnie kredyty mieszkaniowe. Również zainteresowaniem cieszy się przyjęty przez rząd program “Mieszkanie dla młodych”, co również przyczynia się do wzrastania statystyk kredytowych.

 

Dlaczego oszczędzanie jest ważne?

Nawyk oszczędzania jest niezwykle ważny dla każdej osoby, gdyż nie tylko pozwoli uniknąć zaskoczenia w najgorszych momentach życia, ale i stanie się podstawą do tworzenia poduszki finansowej, bez której nie da się w większości przypadków wyjść z nagłych i przykrych sytuacji.