19/10/2019

Płatności kartą cieszą się coraz większą popularnością, ale w której części Polski takie transakcje dokonywane są najczęściej? Odpowiedź można uzyskać z niedawno opublikowanego przez Mastercard raportu, który zatytułowano “Mapa Polski bezgotówkowej”.

 

Statystyki płatności kartą w polskich województwach

Badanie, które przedstawia dynamikę płatności bezgotówkowych w różnych polskich województwach pokazuje, że transakcje bezgotówkowe najczęściej są dokonywane w województwach: małopolskim, śląskim, mazowieckim i opolskim. Natomiast najmniejsza ich ilość dokonywana jest w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim.

 

Jak i kiedy płacimy kartą?

Według statystyk 58% obywateli Polski posiada karty płatnicze. Najwięcej - 67% kart płatniczych posiadają osoby zamieszkujące województwo opolskie, które ponadto rzadko korzystają z bankomatów, oddając przewagę płatnościom bezgotówkowym. Często karty płatnicze wykorzystywane są również w województwie mazowieckim. Karty płatnicze posiada w nim 63% respondentów, ponadto jest to województwo z największym odsetkiem osób posługujących się kartami debetowymi - jest ich około 22%. Wśród województw z wielkim (62%) odsetkiem płatności bezgotówkowych znalazło się również województwo śląskie.  Warto też zaznaczyć, że województwa z największą liczbą posiadaczy kart debetowych są również regionami, gdzie dokonuje się najwięcej płatności bezgotówkowych. Natomiast na liście województw z najmniejszymi wydatkami bezgotówkowymi znalazły się:

  • Świętokrzyskie (karty płatnicze posiada 48% mieszkańców);
  • Lubelskie (karty płatnicze posiada 52% mieszkańców);
  • Kujawsko-Pomorskie  (karty płatnicze posiada 53% mieszkańców).

Ponadto 27% mieszkańców województwa zachodniopomorskiego stwierdziło, że najbardziej wygodnym środkiem płatniczym nadal pozostaje gotówka.

 

Wieś i miasto: czy są różnice?

Mieszkańcy polskiej wsi oddają przewagę tradycyjnym płatnościom gotówkowym, co nie jest dziwnym, gdyż karty płatnicze posiada tutaj około 49% ludności. Natomiast w miastach większą popularnością cieszy się ten środek płatności. Popularność kart płatniczych w miastach zależy od liczby mieszkańców:

  • W miastach z liczbą mieszkańców do 20 tys. karty płatnicze posiada 59% obywateli;
  • W miastach z liczbą mieszkańców od 20 do 100 tys. karty płatnicze posiada 60% obywateli;
  • W miastach z liczbą mieszkańców od 100 do 500 tys. karty płatnicze posiada 67% obywateli;
  • W miastach z liczbą mieszkańców ponad 500 tys. karty płatnicze posiada 75% obywateli;

Rzeczywiście, taka sytuacja wiąże się z wyposażeniem miejsc zamieszkania w terminale płatnicze, których często brak nie tylko na wsiach, ale również w małych miastach. Ponad 25% respondentów zaznaczyło, że odczuwa brak terminali. Szczególnie mocno ten problem jest odczuwalny w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, śląskim i opolskim.